יום שני, 19 במאי 2014

כמה זמן לוקח לך להכין בנטו?


הא! זו השאלה ש(כנראה) שאלו אותי הכי הרבה פעמים: "כמה זמן זה לוקח לך?!"כמה זמן לוקח להכין בנטו?...

כשאני חושבת על זה, שלוש שנים אני כותבת כאן ולא חשבתי להקדיש לשאלה הזו מקום. אני מניחה שזה היה נראה לי כמו עניין זניח, או מובן מאליו. אבל פתאום קלטתי שזה לא. בכלל לא.
ה״קליטה״ ארעה לי לפני כמה ימים , כשנשאלתי שוב , אותה שאלה בדיוק. השינוי היה שהפעם נשאלתי בכתב, וזה גרם לי לשבת ולכתוב תשובה, ואז - בום! קלטתי. קלטתי שהגיע הזמן. קלטתי שאני רוצה לפרסם את התשובה לכולם, לכתוב על זה פוסט. זהו, אז אני כותבת.

אז כמה זמן זה לוקח להכין בנטו?
טוב, ממש בהתחלה, נגיד ב3 הפעמים הראשונות שהכנתי בנטו, זה לקח לי נצח (הפוסט על הכנת הבנטו הראשון ההוא - בלחיצה כאן). כמובן שלא הייתי מנוסה, והכל היה חדש וזה, אבל - זה לא רק בגל הדברים הברורים מאליהם האלה.בניתוח לאחור, אני מבינה זה קרה בעיקר בגלל שלא באמת ידעתי כמה ואיך ומה בכלל להכניס לקופסה. למעשה, נראה לי שזה החלק הכי חשוב שאני מלמדת את מי שרוצה ללמוד איתי, החלק הזה של האירגון. בלעדיו- הכל הרבה יותר מסובך ובעיקר ארוך.

אז איך מתארגנים?
ראשית, כדי לללמוד איך להתארגן, צריך פשוט להתחיל. להתחיל להכין בנטו. להתנסות.להתנסות כמה ימים ולהקשיב למה מתאים לך.אני אנסה להסביר לאן אני חותרת: פעם, למשך זמן רב, הייתי מכינה בנטו בערב. לפעמים אפילו הייתי מכינה אותו עם הילדים, כחלק מפעילות ערב משפחתית משותפת. וזה התאים לי ככה לתקופה- וזה נפסק כשלא התאים יותר.היום, אני מכינה בנטו על הבוקר. הרבה יותר כייף לי כרגע להכין הכל בבוקר. אני קמה מוקדם לפני שכולם מתעוררים, וזו שעת החסד שלי.וכמובן שהשעה בה אני מכינה את הבנטו- משפיעה בעצמה על האירגון. האירגון שונה לחלוטין אם אני עושה זאת לבדי בערב, או עם הילדים בערב, או לבדי בבוקר או כל קומבינציה אחרת.ואלה חלק מהתובנות שאפשר לקבל רק אחרי שממש מתחילים להכין בנטו, בפועל. והכלל הוא שאין כאן קדושה לשום כיוון. צריך לראות מה הכי נוח, מה מתאים לקצב של הבית.הא, כן- חשוב חשוב: הכנת בנטו- כדי שתוכל להתקיים כדרך חיים- חייבת להכנס לתוך הקצב של הבית. 

אז כמה זמן זה לוקח להכין בנטו?
האמת? קשה לי להעריך. זו לא התחמקות. אני אסביר: כשאני מכינה בבוקר את הבנטו, אני כבר מכינה גם את ארוחת הצהריים לאותו יום. נגיד אם אני מכינה שעועית ירוקה, אורז, אטריות, פשטידה כלשהי, עוף בתנור- אז חלק מזה ייכנס לבנטואים, לכל ילד יש העדפות שונות והכנת הבנטואים היא בהתאם, אבל הרוב ישאר לארוחת הצהריים. ביום רגיל אני מתחילה התארגנות בשש וחצי בבוקר, ובשמונה הכל מוכן, 3 בנטו וארוחת צהריים, וגם באמצע עוד תליתי מכונת כביסה והכנסתי אחת אחרת...כי באמת, בנטו זה חלק מהחיים שלנו. 

אז כמה זמן זה לוקח להכין בנטו?
אם כל האוכל מוכן, אז להכין 3 קופסאות בנטו זה פשוט לסדר את האוכל בפנים, ואצלי אני בהחלט יודעת מה כל ילד אוהב ויש לי כבר תמונה בראש איך כל חלק מסתדר- אז זה עניין של פחות מחמש דקות לקופסה. והתמונה הזו צריכה להיות בראש. בשנה הראשונה ממש תכננתי בסקיצות איך תראה כל ארוחה. אחר כך עברתי לרשימת תכולה. כיום יספיק לי לתכנן בראש, אני כבר מנוסה, כאמור. אני תמיד זוכרת שאני צריכה לשאוף לחלוקה של 3 חלקי פחמימה, 2 חלקי ירקות, ו-1 חלק חלבון. אצל האמצעי, יש 2 חלקי חלבון וחלק אחד לירקות, לא נורא.התכנון, בציור, בכתיבה או בראש- הוא ממש ממש חשוב. 

אז כמה זמן זה לוקח להכין בנטו?
 קופסאות הבנטו של הבנים הגדולים הן פונקציונאליות לגמרי. אין קישוטים. קופסה בשלוש דקות
( ועוד דקה לתצלומים :) ).את הקופסאות שלי שי הצעירה אני כן מקשטת , לרוב, ואז זה לוקח טיפה יותר זמן: הכנת בנטו עם שלוש חיפושיות משה רבנו, לדוגמה, יקח לי 7 דקות, אם קמתי יצירתית והחלטתי לפסל לה מלכת אסתר או אולאף או להכין דבורים מחביתות, אז יקח לי עוד יותר זמן כמובן, נגיד רבע שעה. את בנטואי ״הלו קיטי״ אני אוהבת כי אני מכינה את תבניות האורז מראש, ובבוקר רק מקשת קלות, והקישוט של הלו קיטי הוא פשוט לגמרי ויוצא בנטו יפה בלי שום מאמץ מיוחד. 

אז כמה זמן זה לוקח לי להכין בנטו?
בין שלוש דקות לרבע שעה לכל קופסה. אני מעדיפה את השלוש דקות לרוב, אבל לפעמים אני משקיעה כי זה בכייף שלי. 
וכן, גם אלו של השלוש דקות זו השקעה, אבל היא לא מוטרפת אם נצמדים לעשיה פונקציונאלית, והיא בהחלט משדרגת את התזונה של הילדים שלי. אז לי זה כדאי, במאזן הכללי. עובדה- שלוש שנים :). בכל מקרה, אחרי שמתחילים, כבר קשה להפסיק.

*****
תוספת עדכנית:
בשנים בהם אני מכינה בנטו צברתי המון מתכונים שילדים אוהבים, והמון שיטות עבודה שמקצרות את הדרך. את כל המתכונים השיטות והתובנות אספתי לספר שיצא לאור בהוצאה עצמית. ספר שמלמד הכנת בנטו, 144 עמודים (!) מעל 100 הדרכות מפורטות ומתכונים (הכל כשר) שמעוצב כספר מנגה (קומיקס יפני) עם איוריו של מתן, נער בן 15 (שניחן בכשרון יוצא דופן).
לפרטים נוספים ולרכישה
 כדאי להכנס לקישור זה. ולסיום, כמה בנטואים שהכנתי בשבועות האחרונים, מיעוטם מקושטים ורובם ״סתם״ בנטואים פונקציונאליים :) 
אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה